ČTK, 14. 11. 2017

V 1. a 4. odstavci jsme doplnili vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.Praha 14. listopadu (ČTK) – Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě. V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jejich dnešní návrh odmítl.
Podle tabulky, o níž chtějí Piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli Piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda Sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci Piráti podporují.
„Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám – TOP 09 a STAN,“ uvedli v tiskové zprávě Piráti.
„To, co navrhuje pan (šéf Pirátů Ivan) Bartoš, není logické, protože my máme přece zákon o jednacím řádu Sněmovny. Je tam tabulka, jsou tam ty propočty. Nerozumím tomu, proč to dělají, proč vůbec ani nepřipustili, že by se mohli podílet na vládě,“ řekl dnes ČTK Babiš. Zopakoval, že hnutí očekávalo od Pirátů, že je podpoří a budou bojovat za transparentnost a proti korupci. Podle něj se nyní bojuje o předsednictví ve výborech, kdy například o bezpečnostní výbor mají zájem SPD i Piráti. „Místo toho, abychom se bavili o programu, tak se tam handrkují o výbory. Já to moc nesleduju,“ uvedl Babiš.
Celkem Piráti usilují o vedení tří z pěti navrhovaných výborů. Jejich předseda Bartoš má zájem o vedení bezpečnostního výboru. „Hlavním úkolem je dohled nad politickou nezávislostí policie a odvaha vyšetřovat korupční kauzy mocných a dosud nedotknutelných,“ uvádí prohlášení. Kdyby se Bartoš do čela tohoto výboru nedostal, Piráti ho nominují do vedení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V tom případě by chtěli, aby post předsedy podvýboru pro veřejnou správu a e-Government obsadil Ondřej Profant.
Do vedení výboru pro životní prostředí Piráti prosazují Danu Balcarovou. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu by měl za Piráty vést Lukáš Bartoň. V čele výboru pro evropské záležitosti by Piráti rádi viděli Mikuláše Peksu.
Vedení sněmovních výborů je podle Bartoše zodpovědnou a koncepční prací, kterou veřejnost nevidí. „Pirátům nejde o sbírání poslaneckých funkcí, ale o to, aby vedení tvořili kompetentní a nezávislí lidé se zkušenostmi a znalostmi dané problematiky,“ uvedl. Zopakoval, že prioritou Pirátů je urychlené zprovoznění Sněmovny a obsazení sněmovních struktur tak, aby plnily roli brzdy a protiváhy v demokratickém systému.