Právo Jihozápadní Čechy, autor: Jan Švábek, 19. 4. 2018

K pozoruhodnému souboji se schyluje v senátních volbách v Plzeňském kraji. Pozice zde budou obhajovat současní senátoři za ČSSD Milada Emmerová a Jan Látka. Klání okoření i kandidatura exministra vnitra Jana Rumla za piráty.

Na západě Čech se bude volit ve dvou obvodech. V tom osmém, který zahrnuje Rokycansko, severní Plzeňsko a část okresu Beroun, bude obhajovat křeslo Milada Emmerová.
Látka pak bude kandidovat v obvodu číslo jedenáct, který je tvořen Domažlickem a částí Klatovska.
Kandidaturu Milady Emmerové a Jana Látky už podle informací Práva posvětilo ustředí ČSSD v Praze. „Oba kandidáty ještě budeme potvrzovat na konferencích, které proběhnou během května nebo června,“ sdělila Právu tajemnice krajského výkonného výboru Petra Šípková.

Ruml za piráty

Své kandidáty ve středu potvrdili také piráti, kteří na Rokycansku nasadí exministra vnitra a bývalého senátora Jana Rumla. Ten bude v senátních volbách za piráty kandidovat jako registrovaný příznivec strany.
„Jan Ruml je liberální politik, a tak logicky při svém návratu do politiky požádal o podporu nejliberálnější stranu naší politické scény. Reprezentuje hodnoty svobody a volnosti myšlení,“ sdělil poslanec a krajský šéf pirátů Lukáš Bartoň.
Na Domažlicku pak strana vsází na tvář šéfa domažlické projekční kanceláře Viktora Krutiny. ODS o kandidátech definitivně rozhodne v květnu. Nominace místních sdružení ale už nyní odhalily, že na Domažlicku bude o senátorské křeslo usilovat exposlanec Vladislav Vilímec, který neuspěl v loňských parlamentních volbách. „Na Rokycansku by měl kandidovat Pavel Karpíšek,“ sdělil Právu krajský manažer ODS Michal Šašek. Karpíšek je dnes starostou severoplzeňských Vejprnic. Dres komunistů bude v osmém senátním obvodu hájit zastupitel Horní Břízy Zdeněk Chýnovský, v jedenáctém obvodu pak bývalý poslanec Josef Švarcbek.
Historicky poprvé se o mandáty v obou obvodech utkají i zástupci hnutí ANO, které zatím konkrétní jména úspěšně tají.

Kandidáty nenasadí

Do voleb by mohlo vstoupit také lokální uskupení Občané patrioti. V zákulisí se hovoří o tom, že by za subjekt mohl kandidovat bývalý elitní hokejista a starosta Vochova Bohuslav Ebermann.
Některé z větších stran počítají s tím, že své kandidáty do senátních voleb vůbec nenasadí. Například TOP 09 tak učiní na Rokycansku a severním Plzeňsku. „Zde podpoříme jiného kandidáta. Na Domažlicku a Klatovsku zatím o svém kandidátovi jednáme,“ sdělil Právu krajský šéf strany Petr Suchý. Před šesti lety zde za TOP 09 a STAN kandidoval lékař Michal Janek.
Ani jednoho kandidáta v Plzeňském kraji zcela jistě nepostaví lidovci.
„Jednáme o podpoře ostatních kandidátů,“ sdělila Právu krajská předsedkyně KDUČSL a náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová.