19. 4. 2018, zaktv.cz

Jan Ruml se před nedávnem objevil v Plzni na protibabišovské demonstraci / Autor: Richard Beneš 

Návrat do politiky plánuje po 14 letech polistopadový ministr vnitra a bývalý senátor Jan Ruml. V pětašedesáti létech se stal jako registrovaný příznivec strany kandidátem Pirátů na senátora na Rokycansku. Členové plzeňského krajského fóra Pirátů rozhodli o druhém svém kandidátovi na senátora v domažlickém obvodu, kterým se stal projektant Viktor Krutina. 
Bývalý disident a exministr Ruml bude kandidovat v obvodu, který zahrnuje okresy Rokycany a Plzeň-sever a západní část Berounska. „Je liberálním politikem, logicky při svém návratu do politiky požádal o podporu nejliberálnější stranu naší politické scény. Reprezentuje hodnoty svobody a volnosti myšlení,“ komentoval kandidaturu Rumla krajský předseda PirátůposlanecLukáš Bartoň. V minulosti působil Ruml jako vlivný člen ODS, později se stal ovšem velkým kritikem stranických afér, jeho kritice neunikl ani Václav Klaus, pro kterého se stal jedním z hlavních politických rivalů. Po odchodu z ODS stál Ruml u zrodu dnes již neexistující Unie svobody. V roce 2010 se stal členem Strany zelených. Senátorem byl v letech 1998 až 2004 za Prahu 6. 
Už v prvním kole volby získal většinu hlasů Pirátů také kandidát na senátora za Domažlicko a část okresu Klatovy projektant Viktor Krutina. „Jako projektant se dostávám do styku s lidmi po celém okrese a pomáhám jim projít procesem schvalování staveb, kde je asi nejlépe vidět přebujelá byrokracie, se kterou chci jako senátor bojovat. Chci, aby senátor plnil funkci okresního ombudsmana,“ prozradil své plány čtyřicetiletý Krutina, který je dlouholetým členem Pirátů na Domažlicku. 
Pirátské straně o kandidátech nerozhodují stranické sekretariáty, ale všichni členové příslušného krajského fóra, ve kterém leží volební obvod. Krajské fórum volí kandidáty, republikový výbor má pak v případě nesouhlasu právo veta.