V Plzeňském kraji chtějí kandidovat senátoři Emmerová i Látka

ČTK,  autor: Lada Pešková, 9. 6. 2018

Plzeň 9. června (ČTK) – Většina stran v Plzeňském kraji má už jasno o tom, zda postaví kandidáty do podzimních senátních voleb v obvodu číslo 11 zahrnujícím Domažlicko a Klatovsko a v obvodu 8 pro Rokycansko, severní Plzeňsko a západní část Berounska. Mnohé strany už své kandidáty vybraly, někde je ještě musí schválit nominační konference nebo jiné stranické orgány. Své funkce by chtěli obhajovat oba současní sociálnědemokratičtí senátoři Milada Emmerová na Rokycansku a Jan Látka na Domažlicku, zjistila ČTK.
Látkovu nominaci by v neděli měla schvalovat stranická konference. Emmerová už jednohlasný souhlas strany ve svém obvodu má, řekl ČTK krajský tajemník ČSSD David Zrostlík.
Oba své kandidáty už vybrala a potvrdila v kraji ODS. V obvodu Domažlice bude do Senátu kandidovat hejtmanův náměstek, místostarosta Kdyně a bývalý dlouholetý poslanec ODS Vladislav Vilímec, na Rokycansku člen výkonné rady ODS a starosta Vejprnic Pavel Karpíšek. Dva kandidáty už má také KSČM – na Rokycansku bude kandidovat zastupitel Horní Břízy Zdeněk Chýnovský a v Domažlicích někdejší poslanec a bývalý krajský zastupitel Josef Švarcbek.
ANO má podle krajského předsedy Romana Zarzyckého zatím vybraného kandidáta v Domažlicích. Je jím předseda kontrolního výboru domažlického zastupitelstva Miroslav Vokáč. Volbu potvrzenou i krajským sněmem musí ještě schválit celostátní výbor ANO. Na Rokycansku zatím hnutí vybírá ze dvou jmen, jasno bude do 20. června.
Dva kandidáty už měli vybrané Piráti. V domažlickém obvodu za ně bude kandidovat projektant Viktor Krutina. Pro rokycanský obvod Piráti nejprve vybrali bývalého ministra vnitra a někdejšího senátora Jana Rumla. Jeho nominaci, schválenou krajským fórem, později stáhlo po hlasování celostátní fórum strany. „V současné době jiného kandidáta za Rokycansko nemáme,“ řekl ČTK krajský předseda Pirátů Lukáš Bartoň.
Vlastní kandidáty chce postavit do senátních voleb TOP 09. Na Domažlicku to bude oční lékař a bývalý poslanec Michal Janek. TOP 09 jedná s dalšími subjekty o případné podpoře pro Janeka. Kandidáta pro Rokycansko strana teprve zveřejní, uvedla krajská manažerka Eva Šafránková.
Přípravu voleb ještě neuzavřela SPD. Její krajská předsedkyně Jana Levová řekla, že vše je ještě otevřené, naopak KDU-ČSL ani STAN nebudou do podzimních senátních voleb své kandidáty stavět, podpoří ale kandidáty jiných stran, řekli krajští manažeři stran.
V minulých senátních volbách v roce 2012 se o post senátora v obvodu Rokycany ucházelo sedm lidí. Emmerová v druhém kole porazila komunistu Jiřího Valentu. Vystřídala dosavadního senátora Luďka Sefziga (ODS), který v prvním kole skončil až na třetím místě.
V Domažlicích bylo v roce 2012 šest kandidátů, Látka porazil v druhém kole Rudolfa Salvetra z ODS. Senátorkou byla do té doby Jiřina Rippelová zvolená původně za ČSSD, později kandidující za SPOZ. V prvním kole skončila až čtvrtá.