Malostranské korekce

27. 5. 2018, ČT1Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
Žádný novičok. Žádné GDPR. Žádné změny v čele tajných služeb. Bodem, o který se tento týden na vládě strhla největší bitva, byl návrh Pirátů, aby se vodákům povolil alkohol. Za požívání alkoholu na kanoích a raftech dnes hrozí pokuta až 100 000 korun. Poslanci osmi z devíti sněmovních stran teď podporují, aby se pokuty zrušily. Vláda opatrnější, ale i ona chce nabídnout pomocnou ruku. 

Andrej BABIŠ, premiér v demisi /ANO/ 
——————– 
Chápeme, že tyto lidi mají chuť na pivo, nebo na v nějaké rozumné míře. 

Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
Piráti navíc mají v ruce jeden horký trumf, nejznámějšího rodáka v zemi, který by v tomto směru mohl mít veliké pochopení. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Pak už záleží na panu prezidentovi. Ačkoliv ten je známý svým nafukovacím člunem a pro něho se taky vztahuje tento paragraf. 

Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
Ještě jeden Pirát se tento týden proslavil. Zcela nezaslouženou kritiku sklidil poslanec Tomáš Vymazal. Ve svém erárním poslaneckém bytě na výkonném počítači těžil kryptoměnu Zcash. A přišlo se na to až ve chvíli, kdy účet za elektřinu vypadal, jako by panu poslanci jezdila po bytě v tramvaj. Sám Vymazal i jeho strana se za to omluvili. A přitom se to jen konečně nějaký Pirát začal chovat jako pirát. No řekněte, co je to za Piráty, kteří sice napochodují do sněmovny na hlavě dredy, nebo dekou až na záda, ale proč chodí za prezidentem v kravatách a svůj hlavní stan si z žižkovského sklepa přinesou do bývalé banky v centru Prahy. Poslanec Vymazal teď ukázal Pirátům cestu. Je spíše div, že sněmovní ubytovnu nakonec nezapálil a předtím nezmermomocnil několik poslaneckých kolegyň. Vláda Andreje Babiše je sice v demisi, ale i tak ministři poznávají, že je to profese svým způsobem velmi riziková. 

Richard BRABEC, ministr životního prostředí v demisi /ANO/ 
——————– 
Jen se tam posuňte. Všechno, co sníte vy, se nepromění na tuk v mém těle. 

Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
Každý to řeší, jak umí. Někteří i s využitím optických klamů a zázraků televizní techniky. Sám premiér ujíždí víc na kafi, a proto pro něho byla tento týden hodně inspirativní cesta do Finska. 

Andrej BABIŠ, premiér v demisi /ANO/ 
——————– 
Finové pijí nejvíc kafe na světě. 

redaktor 
——————– 
Kolik kafí díte denně vy? 

Andrej BABIŠ, premiér v demisi /ANO/ 
——————– 
No já já od období, co jsme měl ty problémy s tlakem, tak podstatně míň, ale teďka je to tak 4-5. Předtím to bylo i 12. 

Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
No a mezi vládou a senátem se vyostřil spor o výši příspěvků pro nejvíce postižené a lidovci jsou, jako vždy na straně potřebných. 

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/ 
——————– 
Pro lidovce je podpora lidí, kteří jsou znevýhodněný dlouhodobo. Pro lidovce je podpora lidí. Jsem se nějak. Já se omlouvám. Můžu od pokračovat? Pro lidovce je podpora lidí znevýhodněný zdra. To není možný. Pro lidovce je podpora lidí, kteří jsou znevýhodněni, zvlášť lidi se zdravotním postižením, naprosto klíčová věc. 

Miroslav KORECKÝ, redaktor 
——————– 
Ale naprosto klíčové je i to, že když na sobě člověk s nějakým handicapem usilovně pracuje, může to dotáhnout i na předsedu poslaneckého klubu.