5. 3. 2018, zpravy.cz

V mohutný protest proti premiérovi v demisi Andreje Babišovi s voláním „Babiše, do koše!“, „Komouše nechceme!“ nebo „Bureš musí z vlády a proto jsme tady“ se změnil protest namířený původně proti tomu, že byl komunista Zdeněk Ondráček zvolen do čela parlamentní komise pro kontrolu Generální komise bezpečnostních sborů. 

Nad hlavami lidí, jejichž přesný počet se dal těžko odhadnout, ale určitě šlo o pětimístné číslo, se objevily i symbolické „obušky“ z papíru. Ondráček totiž v lednu 1989 jako člen Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti pomáhal rozhánět protirežimní demonstrace. Toho, že mlátil bezbranné lidi, přitom nijak nelituje a neomluvil se za to. Přesto ho v pátek v tajné volbě zvolilo 79 ze 155 přítomných poslanců. 
Lidé kromě mávání „obušky“ cinkali také klíči jako při sametové revoluci v listopadu 1989, která vedla k pádu komunistického režimu. 
Nyní mají komunisté znovu šanci mít vliv na vládu. Babiš totiž vyjednává i s komunisty, aby tolerovali jeho menšinovou vládu. Jedná i s SPD Tomia Okamury a s ČSSD. 
Na to tisíce lidí, které zaplnily celou dolní část Václavského náměstí, reagovaly voláním „Bureš musí z vlády!“, „Nejsme tvoje firma“ či „Estébáci na Mírov!“ Nad jejich hlavami se objevily transparenty jako „Stop komunistům Babiš Zeman Ondráček“. 
Pod krycím jménem Bureš bývalá Státní bezpečnost evidovala současného premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše, který přitom odmítá, že by komunistické tajné policii spolupráci podepsal. 
Odvolání Ondráčka navrhne opoziční ODS 
Na Václavském náměstí v Praze se začali lidé shromažďovat už v sedmnáct hodin a podepisovali petici proti Ondráčkovi. Podle odhadů policie se v centru města sešlo zhruba dva tisíce lidí. Už o víkendu se k protestům hlásilo více než 40 tisíc lidí. Andrej Babiš na to reagoval prohlášením, že si Ondráčka ve funkci šéfa komise pro kontrolu GIBS nepřeje. Dodal, že pokud to neudělá někdo jiný, osobně navrhne jeho odvolání. 
Jeho slova okamžitě našla odezvu u nejsilnější opoziční strany. Předseda ODS Fiala plán odvolat „mlátičku“ z roku 1989 znovu potvrdil na protestním shromáždění v Brně. V centru města se sešlo podle odhadů policie zhruba dva tisíce lidí. 
Lidé protestují proti zvolení Ondráčka celkem v jedenácti městech. Protesty v pondělí probíhaly v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm. 
Plzeň a Ostrava: Není nám to jedno! 
Přibližně dva tisíce lidí se účastnilo protestního shromáždění na náměstí Republiky v Plzni. „Nečekal jsem, že přijde tolik lidí a je vidět, že nám není jedno, co se děje s naší demokracií a svobodou,“ řekl poslanec ODS Martin Baxa. Ten byl jedním z mnoha politiků napříč stranami, kteří na shromáždění vystoupili. Lidé provolávali hesla také proti Babišovi, podepisovali archy za odvolání Ondráčka z funkce a petice na podporu svobodných médií. Zazněl i zpěv doprovázený hrou na kytaru. 
Na plzeňské demonstraci vystoupili například senátor Lumír Aschenbrenner z ODS, jeho kolega poslanec Martin Baxa či Pirát Lukáš Bartoň. „Ondráčkem to nemá končit. Doufám, že se vás tady sejde vždycky dost,“ řekl senátor. 
Demonstrace v Ostravě se zúčastnilo několik stovek lidí. Stejně jako v Praze si i tady někteří účastníci s sebou přinesli symbolické papírové obušky, aby dali najevo, že odmítají volbu Ondráčka do čela komise. Vyjadřovali také nesouhlas také s tím, že v čele vlády stojí Andrej Babiš, který je trestně stíhán kvůli podezření z dotačního podvodu. 
Mezi mluvčími v Ostravě mimo jiné vystoupil místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek. Řekl, že jmenování Ondráčka konfederace považuje za těžko pochopitelný hrubý políček demokracii a postup poslanců, kteří jej zvolili, za skandální. „Za poslance se hluboce stydíme a ptáme se jejich voličů, kdy pochopí svůj omyl, že je volili. Kdy pochopí, že komunismus a demokracie jsou neslučitelné pojmy?“ řekl Žídek. 
Na demonstraci v Ostravě vystoupili také politici, senátor za KDU-ČSL Jiří Carbol a za ODS Zdeněk Nytra či ostravský primátor Tomáš Macura z hnutí ANO. Toho demonstranti skandováním vyzvali: „Vystup z ANO!“ 
Olomouc vzpomínal na „Ondráčky“ z roku 1989 
V Olomouci protestovala tisícovka lidí. Účastníci podepisovali petici za novou volbu šéfa komise pro kontrolu GIBS. Na podpis petice se stála dlouhá fronta. 
Stejný počet lidí protestoval i v centru Hradce Králové. Na transparentech účastníků protestního shromáždění se objevily například nápisy: „Ne Ondráček, ne Babiš“, „Nejsme blbci, Andreji“ či „Nikdy zpět! Ne StB, ne KSČM“. 
K účastníkům protestu hovořil i amerikanista a první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab, který byl v listopadu 1989 zakládajícím členem Občanského fóra v Olomouci a angažoval se pak v politice. „Trošku mi to připomenulo 20. listopad 1989, kdy jsme tady na první demonstraci stáli s panem profesorem Valtrem Komárkem. Byla tady necelá stovka lidí. Odsud jsme šli na studentské koleje na Envelopu. Po cestě jsme se třásli, protože všude kolem bylo plno automobilů a v nich seděli ti ‚Ondráčci‘. Takže byla jen otázka chvíle, kdy vyběhnou a začnou nás mlátit. Ale šli jsme dál a tím to začalo,“ řekl ČTK Jařab.